Så här använder du oddsräknaren

Hur du använder IntelliPokers oddsräknare
När du spelar poker online på PokerStars är det ganska enkelt att veta när du vann en stor pott på grund av tur, eller förlorade en på grund av otur. Förlorade dina ess mot kungar? Otur. Fick du färg på river med alla pengar inne på turn mot motståndarens triss? Tur.

Men det räcker inte att känna till dessa enkla fakta. Det som är viktigare – och helt nödvändigt om du ska förbättra ditt pokerspel – är att veta hur mycket tur eller otur du hade. Du kan ha haft 50 procents chans när du vann, eller hade du bara en out på river och fick in den? Det är två väldigt olika situationer även om resultatet är detsamma. Enda sättet att ta reda på hur mycket tur du hade är att titta på oddset (eller procentchansen) du har för att vinna (eller förlora) i en situation. Det går att räkna ut ungefärliga värden i huvudet, men som tur är har IntelliPoker en egen felfri oddsräknare som kan ta hand om svårare matematik åt dig.

Vi ska först visa hur du använder oddsräknaren, och sedan hur du kan använda den för att förbättra ditt spel.


Så här använder du oddsräknaren
Steg 1: Klicka på en avatar och ange spelarens två hålkort. För att kunna räkna ut något måste du även ange minst en annan spelares hålkort. Många potter är heads-up, så du behöver bara två spelare. Om det skulle vara en mer komplex situation med fler spelare kan du mata in alla spelares kort om du vill. Om du bara vill ha information om varje hands chans före floppen så klickar du på 'EVALUATE'. Procentchansen att vinna (även kallat equity, eller förväntat värde) visas då på skärmen.

Steg 2: Ofta vill vi gå lite djupare i analysen och även se hur vår hand står sig på flopp och turn. För att göra det klickar du bara på något av de gemensamma korten så kan du ange vilken flopp du vill. När du är nöjd klickar du på 'OK'. Vill du gå ännu längre och se händernas värde på turn kan du mata in fyra kort istället för tre. Klicka på 'EVALUATE' så ser du de nya procentchanserna för vinst.

Steg 3: Klicka på 'RESULT' om du vill ha en tydligare bild av hur händerna står sig mot varandra. Klicka på 'SHARE' om du vill dela dina framgångar och motgångar med dina pokervänner – men kom ihåg att inte posta för många historier om bad beats, om du vill att de ska fortsätta gilla dig...

Så där, svårare än så är det inte!

Att lära sig av oddsräknaren
Även om oddsräknaren är enkel och snabb så är det inte något man vill syssla med när man har ett svårt beslut att fatta mitt i en pokerhand. Det skulle ta för lång tid och framför allt kan du bara gissa dig till din motståndares hålkort, eftersom poker är ett spel där du har ofullständig information. Oddsräknaren används bäst när du granskar ditt spel efter en session.

Det är en bra idé att notera intressanta händer där du var tvungen att fatta ett tufft beslut. När du spelat klart kan du mata in händerna och korten på bordet (om det är ett beslut efter floppen) i oddsräknaren för att se vad oddsen var. Säg att någon gjort en överbet all-in på floppen när du har färgdrag. Utan att veta oddsen är det svårt att vara säker på om du ska syna eller folda. Men när du har lagt in händerna i oddsräknaren och ser att du bara har ca 33% equity – som oftast är fallet med färgdrag – så säger matematiken att det är ett misstag att syna, och att fold är rätt val. Det beror på att du inte får rätt pottodds för att syna, en slutsats du endast kan komma fram till om du vet oddsen.

Oddsräknaren kan inte bara hjälpa dig att fatta rätt beslut i framtiden, utan den är också ett bra referensverktyg för att räkna ut oddsen för viktiga situationer som är ofta återkommande i Texas Hold'em. Det kan vara allt från A-K mot Q-Q (43%/57%) till 8-7 i samma färg mot Q-J i olika färg (40%/60%) eller vad som helst.
Så testa IntelliPokers oddsräknare innan du spelar nästa gång. Den är inte bara ett roligt verktyg - den kan även hjälpa dig att bli en bättre pokerspelare!
För mer strategitips för vinnande poker, skapa ett GRATIS konto på PokerStars och bli medlem i vår skola. Om du redan är medlem i skolan, varför inte göra en insättning och testa denna strategi vid borden?


Vi föreslår även att du kollar in dessa strategiartiklar.


Folda monster

Bluff med 3-bet

Spela färgdrag
För mer strategitips för vinnande poker, skapa ett GRATIS konto på PokerStars och bli medlem i vår skola. Om du redan är medlem i skolan, varför inte göra en insättning och testa denna strategi vid borden?

Kom ihåg att använda koden "SchoolSV" när du skapar ditt konto, för att nyttja vår 'Välkomstbonus'. Notera att bonuskoden endast kan användas om du registrerar dig via datorklienten.